2 x Tørt Brænde Hardwood + Optændingspakke
Pakketilbud: Billigt Brænde! 2 paller tæt stablet brænde af hardwoodmix plus optændingspakke bestående af 2 BURNER pejsetønder og 8 sække optændingsbrænde. Brændet er langtidstørret og klart til brug. Hver brændetårn indeholder ca. 1,85 m3 tæt håndstablet brænde.
Pakketilbud - 2 x Tørt brænde af hardwood mix + Optændingspakke
Super tilbud på vores langtidstørret brænde af hardwood mix. Du får 3 brændetårne og en optændingspakke, så du altid kan få tændt ordentligt op. Træet har stået til tørre på vores lageranlæg i ca. 1 år, så træsafterne er kommet ud af træet. Brændet bliver overdækket i slutningen af tørreprocessen. Brændet er klar til brug ved levering. I de tilfælde, hvor det har regnet under leveringen, kan de øverste lag af pallen være overfladiske våde. Eventuelt overfladisk fugt forsvinder dog hurtigt, når brændet har ligget en halv dag indendørs evt. varmt foran din brændeovn.
Brænde af Hardwood
Hardwood mix består af ask, nød, eg, elm, ahorn og kastanje assorteret efter vores valg. Dette er træsorter med lang brandtid og gode gløder. Pallerne indeholder også ca. 5 % lettere træsorter, som er velegnede til optænding. Brændet er tørret helt naturligt med sol og vind. Brændet har været grovtørret, altså tørret ude uden overdækkelse i 1 år. Herefter har det tørret ca. 6 mdr. med overdækkelse, så vi kunne få det sidste fugt ud. Du skal også være forberedt på, at der kan forekomme mindre områder med sorte pletter/mug og lignende i nogle af pallerne. Dette er helt naturligt i træ, som ikke er varmebehandlet ( ovntørret ), og det er ikke noget, som påvirker brandværdien af brændet. Træet kan også se lidt mørkt/vejrbidt ud. Den naturlige tørringsproces er selvfølgelig den allermest miljøvenlige måde at tørre træ på. Træet er også vinterskovet, så det er godt gennemtørt. Brændet er klar til brug ved levering.
Langtidstørret brænde
Brændet er tørret helt naturligt med sol og vind. Vores langtidstørret brænde af blandet løv har stået til tørre i ca. 12 måneder. Brændet står overdækket i lange rækker på vores tørreanlæg, så vinden kan trække træsafterne ordentligt ud af træet. Den naturlige tørringsproces er selvfølgelig den allermest miljøvenlige måde at tørre træ på. Træet er også vinterskovet, så det er godt gennemtørt. Brændet er klar til brug ved levering.
Pallen er fremstillet med ekstra brænde i toppen, så der er taget højde for tørresvind. Du skal regne med, at der typisk vil være 10-15 % tørringssvind, hvis du køber nylavet brænde. Prisen er inkl. levering. Super pris på godt tørt pejsebrænde af blandet løv !
Brændelængde | 25 cm |
---|---|
Træsort | Hardwood Mix |
Fugtighed | 14 - 24 % Klar til brug |
Brænde Vægtfylde | ca. 555 kg/m3 |
Skovrummeter | ca. 5,7 m3 |
Brændelængde | ca. 25 cm |
Udv. Rummeter | ca. 3,7 m3 |
- Birk - Ovntørret Brænde3.195,00 kr.
- Asp - Tørt Pejsebrænde i brændetårn2.675,00 kr.
- Blandet Løv - Ovntørret Brænde2.995,00 kr.
- Lufttørret Brænde - Blandet Løv2.695,00 kr.
- Blandet løv - Tørt Brænde i brændetårnSpecialpris 2.595,00 kr. Normalpris 2.795,00 kr.